Doprovodný komentář zmiňuje další oslabení inflačních tlaků v aktuálním čtvrtletí, za kterým stojí zboží i služby. Oslabily ale i střednědobé inflační tlaky. Výhled inflace byl revidován směrem dolů pro letošek, a především pro příští rok. Letos banka očekává průměrnou inflaci 1,1 %, v roce 2025 na 0,3 %, roce 2026 nárůst na 0,8 % a v roce 2007 udržení se na 0,7 %. Tento výhled počítá se setrvání sazeb na současných 0,5 %. Pokud by dnes úroky sníženy nebyly, inflace by byla pravděpodobně nižší.
Banka z komentáře vypustila zmínku o dalším snižování sazeb. Zmiňuje, že je připravena měnovou politiku upravit, bude-li to potřeba pro udržení cenové stability ve střednědobém rámci. Guvernér Schlegel však uvedl, že další snížení sazeb mohou být potřeba, prostor prý existuje. Zejména pokud střednědobé inflační tlaky oslabí, jako se už stalo. Rizikem je americká hospodářská politika a politické dění v Evropě. Švýcaři patří mezi centrální banky, které jednají skutečně vpředhledícně. Neuslyšíte od nich tak tak časté „rozhodujeme se individuálně na každém zasedání“, jako tomu je u ECB a Fedu.
Inflace se jim na cíl vrátila relativně rychle ve srovnání s ostatními zeměmi, a pokud by pokračoval její pokles, sazby posunou k nule. Možnost návratu zpět do záporu zcela vyloučit nemůžeme. Jak ale uvedl guvernér Schlegel, centrální banka nemá záporné úroky ráda, a pravděpodobnost takové úpravy je malá.
Schlegel dále zmínil, že kroky banky směřují k tomu, aby se inflace udržela na úrovni cíleného pásma 0 % až 2 %. Banka je ochotná tolerovat pokles inflace pod toto pásmo pouze tehdy, půjde-li o přechodnou záležitost.
Dnešní rozhodnutí švýcarské centrální banky neodpovídalo tržnímu konsensu, proto frank oslabil. Následné komentáře už jeho ztráty nepodpořily, i přesto, že nám Shlegelova rétorika přišla o něco více holubičí. Klíčová je zmínka o rizicích s ohledem na politické dění v Evropě. V tomto případě předpokládáme, že pokud by se politická situace zejména ve Francii a Německu zhoršila, švýcarský frank by mohl zafungovat jako bezpečný přístav, a tedy posílit.
Pakliže na takový scénář nedojde, rizikem slabšího franku bude slabší inflace a růst vedoucí k možné další úpravě sazeb směrem dolů. Otázkou je, zda by centrální banka byla ochotná poslat úroky opět do záporu. Pokud ne, musela by sáhnout po dalším nástroji, a tím jsou devizové intervence.
Autor: Jan Berka
Zdroj: Roklen24