Reciproční cla: Vše, co potřebujete vědět
Plán prezidenta Donalda Trumpa na 2. duben, "Den osvobození", vyzývá k uvalení recipročních cel na země s velkými obchodními přebytky a obchodními bariérami pro americké zboží. Pojďme se podívat, co by to mohlo znamenat pro trhy!
Klíčové body recipročních cel
- 2. duben 2025 se očekává vystoupení prezidenta USA Donalda Trumpa ohledně recipročních cel.
- Analytici očekávají průměrná cla ve výši 9-15 %, ale obávají se i vyšších hodnot, které by mohly být použity jako nástroj pro vyjednávání.
- Nejistota si již na trzích vybrala svou daň. Jakákoli úleva po oznámení by však mohla být jen krátkodobá, zvláště pokud to bude znamenat další kroky.
Přehled vzájemných cel
Plán se zaměřuje na takzvaná "reciproční cla", jejichž cílem je splnit nebo překročit cla jiných zemí na americké zboží. Vláda tvrdí, že USA příliš dlouho umožňovaly jednostranné obchodní vztahy, což vedlo k obchodním deficitům a nespravedlivým konkurenčním nevýhodám. Trumpův nový přístup má za cíl "vyrovnat podmínky", i když někteří analytici se obávají, že by mohl vyvolat odvetu a zvýšit globální ekonomickou nestabilitu.
Cla doplňují již existující cla uvalená na začátku tohoto roku na ocel, hliník a klíčový dovoz z Číny, Mexika a Kanady. Očekává se, že oznámení z 2. dubna se zaměří na země s velkými obchodními přebytky s USA a obchodními bariérami pro americké zboží, což potenciálně povede k clům ve výši 10 až 50 % nebo i více, a to na stovky produktů.
Zdroj: Analýza tarifního průmyslu PWC
Kdy budou vyhlášena vzájemná cla?
Formální plán vlády bude zveřejněn 2. dubna, den po uzavření meziagenturního vyšetřování globálních obchodních praktik. Podle ministra financí Scotta Beschenta obdrží každá země "celní číslo", které bude odrážet nejen stávající cla, ale také netarifní překážky obchodu, jako je DPH a snižování mezd.
Zahrnutí DPH bude pro obchodníky zásadním faktorem, protože by to mohlo vést k mnohem vyšší celní sazbě, což by dále zvýšilo riziko poklesu pro globální ekonomiku.
Očekává se, že cla vstoupí v platnost okamžitě po 2. dubnu. Trump však ponechal prostor pro selektivní výjimky, což naznačuje, že někteří američtí spojenci budou ušetřeni nebo mohou očekávat nižší sazby cla. Nicméně v nedávném rozhovoru varoval: "Nechci mít příliš mnoho výjimek."
Jaká jsou očekávání?
Nálada investorů zůstává volatilní, protože trhy se snaží odhadnout velikost a intenzitu cel. První zprávy poukazovaly na velké a plošné uvalení. Nejnovější informace od insiderů z Bílého domu však naznačují, že zaměření může být užší – na země tzv. "špinavé patnáctky" s nejnepříznivějšími obchodními bilancemi.
Analytici Goldman Sachs a Deutsche Bank očekávají, že reciproční cla se budou v průměru pohybovat kolem 9 % až 15 %. Někteří se obávají, že sazby až do výše 50 % by mohly být použity jako vyjednávací trumf. Trump naznačil, že cílená cla by mohla být ještě letos uvalena na automobily, měď, hliník, polovodiče, dřevo a léčiva,
Zdroj: Deutsche Bank
Globální reakce a ekonomické obavy
EU, Kanada a Čína již v reakci na předchozí opatření USA zavedly odvetná cla. Kanada uvalila cla ve výši 20 miliard dolarů a pozastavila slevy na elektromobily pro Teslu kvůli Muskovým vazbám na Trumpovu administrativu. EU osložila uvalení 50% cla na americkou whiskey. Stáleto však plánuje. Donalda Trumpa to přimělo pohrozit 200% clem na evropská vína a lihoviny.
Američtí maloobchodníci a výrobci také bijí na poplach. Společnosti jako Walmart a Target začaly znovu vyjednávat o svých dodavatelských smlouvách uprostřed rostoucích vstupních nákladů. Analytici varují před vážnými důsledky pro spotřebitele. PwC odhaduje, že pokud cla přetrvají, roční výpadky by mohly dosáhnout až 134 miliard dolarů.
Co by měli tradeři a investoři očekávat
V očekávání 2. dubna trhy již reagovaly na nejistotu kolem "Dne osvobození": hlavní indexy se propadly a americký dolar letos ztratil půdu pod nohama vůči všem svým hlavním měnám.
Existuje obecné rčení, že "trhy nesnášejí nejistotu" a nejednoznačnost kolem oznámení cel již nepochybně ovlivnila rizikový sentiment, takže jakmile bude oznámení za námi, můžeme se dočkat malé úlevné rally na rizikových aktivech a na dolaru. Výše uvedené náznaky dalších cel a pravděpodobnost, že represivní cla budou v nadcházejících měsících použita jako vyjednávací páky, však znamenají, že jakákoli rally rizika by mohla být krátkodobá, dokud si obchodníci nebudou jisti, že neúprosný proud rušivých akcí je zcela za námi.