USD oslabuje, ale míří k souběhu supportů
Administrativa Donalda Trumpa zavedla nová protekcionistická opatření, což vyvolalo reakce obchodních partnerů USA a zvýšilo nejistotu na globálních trzích. Tyto kroky mají přímý dopad na americkou měnu, inflační očekávání i celkový výhled ekonomického růstu. Fundamentální faktory naznačují postupné oslabování pozice dolaru v důsledku obchodních tenzí a snižujícího se tempa ekonomického růstu USA.
Trumpova obchodní politika a její dopady na dolar
Zásadním faktorem ovlivňujícím americký dolar v březnu 2025 je agresivní protekcionistická politika současné americké administrativy. Podle analýzy publikované serverem Financial Times, americký prezident Donald Trump implementoval sérii opatření, která mají významný dopad na ekonomiku a hodnotu dolaru. V polovině března 2025 vstoupilo v platnost 25procentní clo na dovoz veškeré oceli, hliníku a všech produktů z těchto kovů. Tato opatření mají za cíl posílit domácí výrobu, ale ekonomové varují před negativními dopady na americkou ekonomiku a stabilitu dolaru.
Reakce mezinárodních partnerů
Implementace nových cel vyvolala okamžitou reakci obchodních partnerů USA. Kanada a Čína již zavedly vlastní protiopatření v podobě recipročních cel na americké zboží. Evropská unie rovněž signalizovala, že je připravena přistoupit k obdobným krokům, což dále prohlubuje obchodní napětí. Tato eskalace obchodních konfliktů vytváří dodatečný tlak na americký dolar, který reaguje zvýšenou volatilitou a oslabením.
Ekonomické ukazatele a inflační tlaky
Zpomalení ekonomického růstu v USA představuje další fundamentální faktor působící na dolar. Podle prognóz ekonomů oslovených v průzkumu Financial Times se očekává, že americká ekonomika letos poroste tempem pouhých 1,6 procenta, zatímco v roce 2024 hrubý domácí produkt vzrostl o 2,8 %. Toto významné zpomalení ekonomického růstu představuje varovný signál pro investory a má negativní vliv na atraktivitu USD.
Současně s klesajícím ekonomickým růstem ekonomové zvýšili svou prognózu inflace pro rok 2025 na 2,8 procenta, což představuje nárůst oproti prosincovým predikcím, které počítaly s inflací 2,5 %. Tato kombinace zpomalujícího růstu a zvyšující se inflace – jev známý jako stagflace – vytváří složité prostředí pro měnovou politiku USA a představuje značné riziko pro hodnotu dolaru na mezinárodních trzích.
Společnosti už začaly reagovat na novou ekonomickou situaci. Podle dostupných zpráv hlásí pokles nových objednávek a spotřebitelská důvěra klesá. Tato nejistota dále komplikuje plánování firem a odrazuje je od investic.
Graf aktuálního vývoje amerického dolaru
Hlavní Forex měna, americký dolar, vytvořil v únoru své prozatímní letošní High. Ten den však vytvořil velmi silný medvědí pinbar, který předeslal následný výrazný pokles. Aktuálně je USD nejslabší měnou letošního roku a odepisuje -3,5 % (viz fxHelper). Po několikadenním pohybu do strany v rámci úzké range došlo včera k dalšímu výraznému propadu a vytvoření letošního prozatímního Low. Index je v krátkodobém i střednědobém downtrendu. Blízko pod současnou hodnotou se však nachází souběh dvou silných supportů - swingového Low, kde na konci loňského roku začal poslední růst, a klouzavého průměru 200. Pro další vývoj bude důležité, jak měna zareaguje na tyto úroveně a zda je dokáže prorazit. Osobně očekávám spíše přechod do strany, případně korekci výše.
Graf USD Indexu
Zdroj: fxHelper
Závěrem
Americký dolar v březnu 2025 čelí řadě fundamentálních výzev, které ovlivňují jeho hodnotu a stabilitu na mezinárodních trzích. Trumpova protekcionistická obchodní politika, zpomalující ekonomický růst, rostoucí inflační tlaky a nejistota ohledně nezávislosti Fedu představují kombinaci faktorů, které vytvářejí tlak na americkou měnu. Pokud nedojde ke změně současného kurzu, americký dolar pravděpodobně zůstane pod tlakem, což může mít významné důsledky pro globální finanční systém i pro ekonomické subjekty závislé na stabilitě této klíčové světové měny. Z pohledu technické analýzy může propad dolaru minimálně zpomalit souběh silných supportů v čele s klouzavým průměrem 200.
Autor: Michal Stibor