Donald Trump, cla a reakce USD
Prezident Donald J. Trump vyhlásil 2. dubna 2025 stav nouze, přičemž využil mimořádné pravomoci k řešení ekonomických výzev a posílení národní bezpečnosti prostřednictvím zavedení rozsáhlých cel a obchodních opatření.
Ekonomické odůvodnění cel
Administrativa prezidenta Trumpa ospravedlňuje nový systém cel jako nezbytné opatření k ochraně amerických ekonomických zájmů a národní bezpečnosti. Bílý dům tvrdí, že tato cla pomohou řešit obchodní nerovnováhy, chránit strategická odvětví a posílit domácí výrobu. Klíčové ekonomické důvody zahrnují:
- Ochranu klíčových odvětví: Cla mají za cíl zajistit důležité sektory, jako je výroba mědi, která je nezbytná pro obranné aplikace a nové technologie.
- Snížení obchodních deficitů: Zavedením vyšších cel na země s velkými obchodními přebytky vůči USA se administrativa snaží vyvážit obchodní vztahy.
- Podporu domácí výroby: Opatření mají za cíl motivovat k návratu výroby do USA a zvýšit konkurenceschopnost Spojených států na globálních trzích.
- Řešení otázek národní bezpečnosti: Administrativa uvádí potřebu snížit závislost na zahraničních dodavatelích kritických materiálů a technologií jako otázku národní bezpečnosti.
Kritici však tvrdí, že tato široce pojatá cla by mohla vést k odvetným opatřením ze strany obchodních partnerů, což by mohlo poškodit americké exportéry a zvýšit náklady pro americké spotřebitele.
Systém odstupňovaných tarifů
Nový tarifní systém zavádí složitou strukturu cel na dovoz. Univerzální základní clo ve výši 10 % bude uplatněno na všechny země od 5. dubna 2025. Následovat budou individuální reciproční cla na konkrétní země s velkými obchodními deficity vůči USA, účinná od 9. dubna 2025. Tyto reciproční sazby jsou stanoveny přibližně na polovinu vypočteného celkového objemu obchodních bariér uvalených na USA každým obchodním partnerem. Například:
- Čína bude čelit clu ve výši 54 %
- Evropská unie: 20 %
- Japonsko: 24 %
- Vietnam: 46 %
- Jižní Korea: 25 %
Tato cla se budou vztahovat pouze na neamerický obsah hotových výrobků, pokud alespoň 20 % hodnoty produktu bylo vyrobeno v USA. Je třeba poznamenat, že dříve zavedená cla na Kanadu a Mexiko zůstanou těmito novými opatřeními nedotčena.
Reakce amerického dolaru
Hlavní Forex měna, americký dolar, se pohybuje od začátku února ve střednědobém downtrendu. Po včeřejním vystoupení Donalda Trumpa, vyhlášení nouzového stavu a zveřejnění cel došlo k akceleraci klesajícího pohybu a aktuálně dnes vytváří nové letošní prozatímní Low. Zároveň je USD nejslabší měnou letošního roku a odepisuje již -3,71 % (viz fxHelper). Díky tomuto silnému výprodeji se Index dostal do oblasti několika supportů - místa, kde začal poslední růstový pohyb a klouzavého průměru 200. O něco níže se nachází POC loňského roku. Pro další vývoj bude z technického pohledu důležité, jak na tyto úrovně zareaguje.
Graf USD Indexu
Zdroj: fxHelper
Autor: Michal Stibor