V centru pondělní pozornosti byla podnikatelská důvěra v Německu. Konkrétně šlo o Ifo index podnikatelského klimatu, který v listopadu klesl z 86,5 b. na 85,7 b. při očekávání 86. Index očekávání klesl z 87,3 b. na 87,3 b. při očekávání 87. Euro si po otevření trhu připsalo několik desetin procenta, zpráva z Německa měla jen minimální dopad. Z našeho pohledu jde o menší korekci dolarových zisků, která nemá předpoklad zásadnějšího obratu trendu. Naopak si myslíme, že by kurz společné měny mohl do konce roku ještě oslabit.
Zlato, stříbro, ropa a další komodity odepsaly i přes 3 % poté, co Izrael a Hizballáh údajně dosáhly podmínek dohody o příměří. Zlato mírně kleslo i po již zmíněném Trumpově zvolení ministra financí. Z technického pohledu může pár XAUUSD naznačovat, že zlato dosáhlo svého vrcholu, a mohlo by dojít ke korekci. To by nám muselo potvrdit uzavření pod 2555 USD za unci, což ještě může být krkolomná cesta. Tato fundamentální zpráva sice utvořila silný pohyb, ale ten na komoditách zažíváme relativně běžně. Z důvodu absence opcí kvůli vysoké ceně tak medvědi či býci přijímají prohru rychleji, a čisté pohyby tak rychle odmění obchodníky jak pomocí take profitu nebo ochrání kapitál pomocí stop lossu .
Do této tržní situace vstoupilo oznámení Donalda Trumpa o tom, že hned první den na postu prezidenta Spojených států podepíše exekutivní příkaz zavádějící 25% cla na všechen dovoz zboží z Mexika a Kanady, k čemuž poté přidal 10 % ke stávajícím clům uvalených Čínu. Argumentace je postavena na přílivu ilegálních přistěhovalců a drog.
Dnes večer nás čekají FOMC Minutes. Jde o záznam ze zasedání, který je zveřejněn tři týdny po každém setkání Fedu. Zápis nabízí sumarizovaný pohled na měnovou politiku představitelů výboru. Ačkoliv je zpráva stará tři týdny, vliv na trh může být patrný. Obchodníci tak mohou změnit svá očekávání budoucích pohybů na trhu, a to především při výskytu jestřábích či holubičích tónů. V současné době se přikláníme k prosincovému snížení sazeb o 25 bazických bodů. Vliv na to by mohla mít středeční data PCE za říjen, která jsou očekávána na meziměsíční úrovni 0,3 %. DXY tedy dolarový index by si tak tento týden měl udržet konsolidační pásmo s mírně rostoucí tendencí.
Autor: Kryštof Král
Zdroj: Roklen24
Graf aktuálního vývoje amerického dolaru
Hlavní Forex měna, americký dolar, stanovil poslední zářijový den své prozatímní letošní Low. Od té doby velmi výrazně roste. Aktuálně si USD připisuje (od svého letošního Low) již +6,8 %. Dnes vytvořil prozatímní letošní High, od kterého koriguje níže. Z pohledu technické analýzy je dolar ve velmi silném krátkodobém a střednědobém uptrendu. V posledních dnech však rostoucí momentum oslabilo a index přešel do pohybu do strany v oblasti resistencí. Pro další vývoj bude důležité, jak měna zareaguje na tuto úroveň a zda ji dokáže prorazit.
Graf USD Indexu
Zdroj: fxHelper
Autor: Michal Stibor