Oslabování japonské měny je spojeno se strategií carry trade využívající úrokového diferenciálu, kde jen díky nízkým sazbám figuruje jako financovací měna. Do toho zde máme rekordní krátké pozice nejen u hedge fondů, ale i u správců aktiv. Vše korunuje silný dolar a rostoucí americké výnosy.
Intenzivní oslabování jenu je problém, zejména pokud nesouvisí s ekonomickými fundamenty, ale se spekulací. Nadměrné výkyvy jsou nežádoucí, na což už delší dobu upozorňuje nejen japonské ministerstvo financí, ale i Bank of Japan. Dosavadní slovní intervence však náladu na jenu nezvrátily. I proto spekulace o možné intervenci přímo na FX trhu eskalují, zejména když došlo na prolomení hranice 155,00 USDJPY. Ta byla často zmiňována jako jedna z těch „zajímavých“, včetně komentářů od bývalých náměstků ministra financí, kteří měli na starost dohled nad devizovým trhem. Vše bude záležet na dohodě ministerstva, které má hlavní slovo, a centrální banky.
Samotná intervence by zahrnovala použití devizových rezerv. Může jít o dolarová depozita nebo o prodej držených dolarových obligací, primárně státních. Nabízí se však i jiná možnost, na první pohled „levnější“. Pokud by Bank of Japan nečekaně zvýšila sazby, pro trh by šlo o překvapení spojené s posílením kurzu. Narušilo by to aktuální naladění především u spekulantů. Zvýšená nejistota by pravděpodobně část z nich donutila uzavřít krátké pozice.
Druhá strana mince je spojená s dosavadní rétorikou Bank of Japan. Ta změnu sazeb vztahovala primárně na vývoj na trhu práce a jeho dopady na inflaci. Přímo od guvernéra Uedy přitom zaznělo: „Měnovou politiku nezměníme jen proto, abychom se napřímo vypořádali s pohyby devizového trhu. Změna by musela souviset s nad očekávání většími dopady na vývoj inflace směrem vzhůru.“ Oslabování kurzu je sice proinflační, avšak pokud by šlo o až příliš silný pohyb působící stylem, který zmínil Ueda, pravděpodobně by k tomu zazněl nejeden komentář. Ty naopak zazněly směrem k devizovému trhu, a to i v rámci debat se zástupci amerického ministerstva financí. Proto je devizová intervence stále pravděpodobnější scénář.
Nadále platí, že Japonsko nemá inflační problém, jako měla Evropa a USA v době nejsilnější proinflačních tlaků. Z japonské centrální banky opakovaně zaznívá potřeba udržení akomodativní měnové politiky, která v tomto režimu zůstává i po opuštění záporných sazeb. Z toho se dá soudit, že úrokové překvapení, minimálně dle našich odhadů, nepřijde. Pokud by ale přišlo, mělo by nepochybně dopad i na ostatní trhy, včetně devizového. Šlo by bezesporu o japonský dluhopisový trh a souběžně s tím i ten americký. Efekt přelití by se pravděpodobně nevyhnul ani Evropě.
Tím úplně nejlepším řešením pro kurz jenu by byl obrat na dolaru a amerických výnosech, který by musel přijít v návaznosti na americká data podporující snížení sazeb. V tomto ohledu však v posledních týdnech vidíme pravý opak. A jak to tak vypadá podle všech výhledů, zvratu se jen tak nedočkáme.
Autor: Jan Berka
Zdroj: Roklen24
Graf aktuálního vývoje japonského jenu
Forex měna japonský jen v posledních několika dnech silně oslabuje. Aktuálně je nejslabší od třetího čtvrtletí roku 1990. Zároveň je nejslabší měnou letošního roku. Včera byl JPY nejslabší měnou dne (-0,50 %). Japonská centrální banka ponechala úrokové sazby beze změny. Japonský ministr financí Suzuki k tomu řekl: "Vývoj kurzu jenu reflektuje různé faktory, včetně úrokového diferenciálu oproti americké ekonomice, vývoj pečlivě sledujeme a jsme připraveni přijmout veškerá potřebná opatření." V současné chvíli to však nevypadá na nějakou intervenci. Z pohledu technické analýzy panuje na jenu velmi silné klesající momentum. O nákupech se tak moc uvažovat nedá. Prodeje při korekcích výše.
Graf JPY Indexu
Zdroj: fxHelper
Autor: Michal Stibor