Výhled amerických úroků vybraných bank po prosincových datech z trhu práce:
- Wells Fargo: Snížení sazeb v březnu je velmi nepravděpodobné.
- Bank of America: Proces snižování sazeb skončil. Nastal čas období stabilních úroků. Rizika dalších kroků jsou nakloněna k možnému zvýšení sazeb.
- Barclays: Po datech z trhu práce očekáváme, že Fed letos sníží sazby jednou o 25 bodů, a to v červnu.
- BNP: Dočkáme-li se více reportů z amerického trhu práce, jako byl ten prosincový, Fed letos zvýší sazby.
- Citi: Fed sníží sazby v květnu oproti původní predikci v lednu.
- Goldman Sachs: Letos Fed sníží sazby o 50 bodů oproti původně očekávaným 75. Stane se tak v červnu a v prosinci.
- Morgan Stanley: Data z amerického trhu práce snížila rizika brzkého snížení sazeb. Snížení úroků v březnu je stále pravděpodobné díky příznivějšímu inflačnímu výhledu.
Futures sazeb Fedu predikují letošní snížení úroků do pásma 4-4,25 %, tj. jeden cut o 25 bodů. Futures sazby SOFR také zaceňují cut o zhruba 25 bodů. Včera jsme se však dostali do situace, kdy oba instrumenty v jednu chvíli zaceňovaly méně než jedno běžné snížení úroků o čtvrt procentního bodu v letošním roce. To znamenalo, že část trhu sázela na možnost úrokové stability až do konce roku.
Graf ve větším rozlišení najdete zde.
Pokud se dlouhodobá rovnovážná sazba drží kolem, případně mírně nad, 4 %, jak naznačuje trh, čekejme celkově vyšší americkou výnosovou křivku. Pro dvouletý výnos by to v nejbližší době mohlo znamenat hodnoty v pásmu 4-4,5 %, u desetiletého si k tomu připočtěme riziko dále rostoucí časové prémie, a můžeme se dostat na 5 %, a potenciálně i výše.
Do dalšího formování tržního výhledu vstoupí data z trhu práce, inflace, a především Trumpova politika, u níž jsme stále ve fázi spekulací. Snížení sazeb v lednu si můžeme u Fedu škrtnout. Březnové zasedání bude s novou prognózou, která bude mít mnohem více jasnějších vstupů než prosincová. Úpravu sazeb proto stále vyloučit nemůžeme, i když pravděpodobnější se jeví až další měsíce.
Kurz dolaru se na začátku týdne vezl na vlně spekulací ohledně vývoje sazeb. Proti euru krátce zpevnil pod 1,0200 EURUSD, což jsou nejsilnější hodnoty od listopadu 2022. Část trhu poté vybrala zisky a kurz se posunul zpět nad zmiňovanou hranici.
K tomuto posunu přispěla i zpráva od agentury Bloomberg, která citovala zdroje blízké Trumpově sboru ekonomických poradců. Anonymové uvedli, že poradci údajně zvažují plán postupného zvyšování cel měsíc po měsíci jakožto nástroj vyjednávání, který by měl zamezit inflačnímu skoku. Jednou z možností je prý měsíční navýšení o 2 % až 5 %. Samotný Trump o tomto plánu údajně nebyl informován.
Reakce ve formě oslabení dolaru a poklesu amerických výnosů je pro nás z jistého pohledu překvapivá. Již víme, že trh se nejvíce obává plošného zavedení cel, a pravděpodobně i jeho vysokého nastavení. Na druhou stranu, stále nemůžeme s jistotou říct, že by takový krok nutně skončil výrazným, a hlavně dlouhodobým dopadem na inflaci a inflační očekávání, což by si vyžádalo reflexi ze strany měnové politiky.
A navíc, plán měsíčního navyšování cel by dle zdrojů mohl vycházet z využití International Emergency Economic Powers Act. To by Trumpovi umožňovalo nastavovat celní politiku v režimu ekonomického ohrožení, tedy bez jakýchkoliv procedurálních omezení. Mnozí odborníci na mezinárodní obchod toto považují za mnohem nebezpečnější variantu než fázové zavedení cel, o kterém se rovněž spekuluje. Otevřel by se tím prostor pro mnohem větší nejistotu ohledně výše a doby úprav cel. Dopad na inflaci by zde byl rovněž nejistý, zejména pokud by trh začal uvažovat, že zvyšování bude mít delšího trvání. Takový scénář by mohl mít jiné dopady než případný jednorázový odskok inflace, včetně sekundárních efektů.
Autor: Jan Berka
Zdroj: Roklen24