Když se podíváme na vývoj úrokových sazeb Fedu, ECB či ČNB, vidíme vcelku svižný nárůst. V Japonsku se podobný scénář neodehrál. Rostl proto výrazně úrokový diferenciál, což tlačilo na oslabení japonského jenu. Carry trady s japonským jenem jsou navíc stále populární.
Vidíme, že japonská měna se drží na slabých hodnotách a rozdíl v nastavení úrokových sazeb přetrvává. Navíc je zřejmé, že nedávný vývoj v největších ekonomikách světa naznačuje pozdější a pozvolnější pokles sazeb, než se na konci loňského roku předpokládalo. Výraznější posílení jenu je tak odloženo, pokud nedojde k zásadní změně ve vývoji situace. Obchodníci na trzích proto vyhlíží reakci Bank of Japan, případně ministerstva financí. Situaci komplikuje i proti očekávání relativně slabá japonská spotřeba, která může opozdit reakci tamní centrální banky.
Na druhé straně barikády stojí téma růstu japonských mezd a mzdových vyjednávání. Nejnovější informace naznačují, že růst japonských mezd by mohl být z pohledu posledních let rekordní. Jednou z prvních vlaštovek můžou být jednání v Toyotě, která může sloužit jako benchmark výsledku vyjednávání v dalších japonských firmách. Toyota veřejně prohlásila, že svým pracovníkům v továrnách přizná nejvyšší růst mezd (v nominálním vyjádření) za posledních 25 let. Tato informace posílila očekávání v oblasti růstu mezd v celé zemi. V pátek budou zveřejněna souhrnná data, která nám poskytnou další vhled do problematiky.
Pokud by byl doručen vysoký růst mezd v ekonomice, pak lze s jistým zpožděním předpokládat růst tamní spotřeby, který by šel ruku v ruce s mírným růstem tlaku na tamní ceny. Zlepšení výkonu tamní ekonomiky by mohlo centrálním bankéřům v Japonsku rozvázat ruce v oblasti růstu úrokových sazeb. Stále zůstává otázka, zda by k růstu sazeb došlo hned na dalším zasedání BOJ v březnu.
Případný růst úrokových sazeb v Japonsku by otevřel dveře k obratu trendu ve vývoji kurzu japonského jenu, který by na opuštění negativního pásma úrokových sazeb měl reagovat posílením. Další týdny budou pro vývoj kurzu jenu klíčové. Pro obchodníky, kteří potřebují nakoupit japonské jeny, se tak pomalu uzavírá okno k nákupu za současných slabých kurzů.
Autor: Pavel Peterka
Zdroj: Roklen24
Graf aktuálního vývoje japonského jenu
Forex měna japonský jen vytvořila letos nejnižší Low od roku 1991. Zatím je nejslabší měnou roku (-3,15 %). Aktuálně již několik týdnů roste a vypadá to, že by se vývoj mohl otočit. Dlouhodobé momentum je na straně poklesu, střednědobé však již mírně rostoucí. Uvidíme, jak se bude JPY dále vyvíjet.
Graf JPY Indexu
Zdroj: fxHelper
Autor: Michal Stibor