Včera byla zveřejněna řada dat ohledně lednových indexů nákupních manažerů napříč evropskými státy. Výsledky byly různorodé. Obecně se dá říct, že se nyní více daří spíše průmyslu než sektoru služeb oproti prosinci, což ale neplatí pro Českou republiku. Kompozitní index (slučující jak data z průmyslu, tak i ze sektoru služeb) klesl ve Francii a v Německu. Naopak ve Velké Británii mírně vrostl a růst jsme zaznamenali i v celé eurozóně. Zde byl souhrnný indikátor tažen právě silnějším průmyslem, index se pohybuje na desetiměsíčních maximech.
Čísla ohledně lednové důvěry v tuzemskou ekonomiku jsou spíše pesimistická. Důvěra spotřebitelů sice vzrostla z 84,9 na 91,2 bodu, nicméně to reflektuje pouze nárůst v porovnání s velmi špatným prosincem minulého roku. Hodnota je na stále velmi nízkých úrovních a nereflektuje potenciální zotavení spotřeby na předcovidové úrovně. Důvěra podnikatelů pak za stejné období klesla z 95,2 na 92,7 bodu. Leden přinesl mírný pokles v oblastech maloobchodu a služeb, výraznější byl pokles ekonomické důvěry v sektoru průmyslu. Největším trnem v patě je aktuálně nedostatečná poptávka. Výjimkou může být optimismus z oblasti stavebnictví, nicméně samotné stavebnictví zaujímá v celkovém indexu ekonomické důvěry jen malou váhu.
Na slabší tuzemské poptávce lze najít alespoň něco pozitivního: snížení očekáváného růstu cen. Zdá se, že inflační tlaky na začátku tohoto roku postupně odeznívají. I tato data by mohla pomoci ČNB ohledně rozhodování na únorovém zasedání, které se uskuteční ještě před zveřejněním inflačních čísel za leden. Nadále předpokládáme, že banka sníží sazby o 25 bazických bodů. Samotná lednová inflace by se pak měla dle tržního očekávání pohybovat v rozmezí 3-4 %, hrozbou zde zůstává lednové přecenění. Růst cenové hladiny ze začátku roku nám pak může mnohé napovědět ohledně dynamiky uvolňování měnové politiky v jarních měsících.
Česká koruna dál pokračuje ve svém oslabování. Trend nastolený ve druhém lednovém týdnu je jednoznačný v neprospěch tuzemské měny. Ve středečních nočních hodinách byla překonána hranice 24,90 EURCZK něž koruna umazala ztráty výraznou korekcí až pod 24,80 EURCZK. Stále tu je reálná možnost, že brzy dosáhneme úrovně 25,00 za euro. Koruně by nepomohlo ani potenciálně posilující euro, které by mohlo vůči dolaru posílit po dnešním zasedání ECB. Banka podle nás dnes podrží sazby na stávající úrovni. Rovněž očekáváme jestřábí komentář prezidentky Lagarde (tak jako na minulých zasedání), který se nebude shodovat s aktuálním tržním očekáváním dřívějšího snižování sazeb. Potenciál k posílení eura zde tedy existuje.
Autor: Antonín Hudec
Zdroj: Roklen24
Analýza vývoje měnového páru EURCZK
Forex měnový pár EURCZK začal rok 2024 mírným posílením koruny oproti euru. V současné chvíli se však již cena nachází opět v růstu a nad Open letošního roku. Při pohledu do grafu je vidět, že pár přešel z jednoho rostoucího kanálu do druhého, který se sice nachází o něco níže, ale i tak je stále patrná tendence k růstu. Po proražení swingové resistence se cena aktuálně nachází v oblasti horní hrany tohoto druhého rostoucího kanálu. Včera vznikla nerozhodná doji svíčka, aby dnes došlo k posílení koruny oproti EUR, to znamená poklesu níže. Dnes je v plánu vyhlášení úrokových sazeb ze strany ECB a následná tisková konference. To bude mít do určité míry vliv také na vývoj měnového páru EUR/CZK.
Vzhledem k ekonomickému vývoji v ČR a Eurozóně a podle rozběhnutého dlouhodobého uptrendu očekávám v delším časovém horizontu další oslabování české koruny oproti euru.
Autor: Michal Stibor