Němci by vedli euro jinak. To pomáhá dolaru
Včerejší ráno otevřely spory o brexit, které – jak je ostatně zvykem – k ničemu zásadnímu nevedly. Podobně jsme se dočkali dalších zpráv o americko-čínském obchodním konfliktu. Obě země si včera vyměnily tajné zprávy a jednání budou dál pokračovat. Největší zprávu dne si připravili Němci, jejichž radní odstoupila z vedení Evropské centrální banky.
Sabine Lautenschlägerová se rozhodla odstoupit po krocích svého šéfa Maria Draghiho. Kvantitativní uvolňování má zjevně své odpůrce. Lautenschlägerová měla mandát až do roku 2022, přesto se rozhodla ze své pozice odejít mnohem dříve.
Je to špatné znamení pro novou šéfku ECB Christine Lagardeovou. Ta nepochybně počítá s tím, že se bude muset potýkat s řešením problémů ve velmi nejisté době. Nejvýše postavená německá centrální bankéřka jí každopádně poslala vzkaz, který mezi řádky říká, že ji nevěří, že to zvládne. Na druhou stranu je to jasné znamení pro trhy, že místo Lautenschlägerové nastoupí do ECB někdo, kdo s politikou kvantitativního uvolňování souhlasí.
Lautenschlägerová je už třetím centrálním bankéřem původem z Německa, který odešel z vedení ECB za posledních osm měsíců. Spory o vedení ECB ve výsledku jen podkopávají důvěru ve společnou evropskou měnu a pomáhají posilovat dolaru.
K výhledu americké ekonomiky se včera vyjádřil centrální bankéř na druhé straně oceánu, a to šéf dallaského Fedu Robert Kaplan. Podle něj jsou šance na vypuknutí recese během následujícího roku nízké, přesto ale zůstává otevřený otázce dalšího snižování úrokových sazeb. Vedle monetárních otázek se nečekaně vyjádřil i k tématu imigrace, kde podpořil vyšší přísun zahraniční pracovní síly do Spojených států.
Data ze Spojených států byla včera smíšená. Anualizovaný HDP za druhý kvartál letošního roku byl dle očekávání potvrzen mezikvartálně na dvou procentech. Pozitivní bylo nečekané zvýšení jádrového indexů výdajů na osobní spotřebu z 1,7 procenta na 1,9 procenta. Na druhou stranu osobní spotřeba za stejné období zpomalila při očekávané stagnaci o desetinu procenta na 4,6 procenta.
Euru nepomohly ani dobré zprávy o spotřebitelské důvěře. GfK index důvěry v říjnu oproti očekávanému propadu o desetinu bodu vyrostl na 9,9 bodu.
Eurodolar včera opět "houpačkoval". Kurz vyskočil nad 1,096 EURUSD, jen aby potom spadl pod 1,093 EURUSD. V odpoledních hodinách se vrátil nad 1,096 EURUSD, ale nakonec posílení neudržel a oslabil až k 1,091 EURUSD. Dolar se tak měřen indexem proti koši dalších významných měn dostal na nejpevnější úroveň za poslední dva roky.
Aktuálně se dolar vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,0952 EURUSD. Dolarový index se pak nachází na hodnotě 98,93 bodu. Během dne by se kurz měl pohybovat v rozmezí od 1,0906 do 1,0966 EURUSD.*
Česká národní banka včera zveřejnila prognózy analytiků o inflaci a nastavení sazeb ČNB. „Index spotřebitelských cen v srpnu opět meziročně vzrostl o 2,9 procenta. Přestože pro některé respondenty je tento cenový nárůst překvapivě vysoký, celková průměrná prognóza inflace se nemění. V ročním horizontu tak zůstává na 2,2 procenta a v tříletém horizontu nadále setrvává na úrovni 2% inflačního cíle,“ uvádí ČNB ve zprávě.
Devět z patnácti analytiků očekává ponechání sazeb v ročním horizontu na stávajících dvou procentech. Jeden sází na ostřejší zvýšení o 50 bazických bodů, jeden se domnívá, že se o 50 bodů sníží, a zbylí čtyři věří v pokles o 25 bodů.
Pro korunu byly nejvýznamnější zprávy na dolaru a euru. Před polednem se kurz dostal z 25,76 na 25,86 EURCZK. Po korekci pozici mírně oslabil na 25,84 EURCZK. Také k dolaru byl vývoj podobný. Česká měna dopoledne nejprve posilovala nad 23,65 USDCZK, poté po korekci vyrostla ještě o trošku víc až mírně pod 23,70 USDCZK.
Koruna se dnes ráno v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,75 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,81 až 25,88 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 23,55 až 23,71 USDCZK.*
*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.
Autor: Dominik Stroukal