V rámci eurozóny byla včera zveřejněna inflační očekávání domácností. Dle únorových dat od ECB můžeme soudit, že očekávání jsou již za svým vrcholem. Na ročním horizontu vidíme pokračující pokles z říjnového maxima. I tak ale zůstáváme na vysokých hodnotách oproti dvouprocentnímu cíli.
Na tříletém horizontu vidíme pokles mediánu, který se dostal pod 2,5 %. Průměr se drží pod 4 %, v posledním měsíci však mírně vzrostl. Při rozložení na jednotlivé země je vidět, že v rámci výhledu se nejvíce vychýlila Francie.
Celkově je potřeba, aby trend poklesu evropských inflačních očekávání pokračoval. Pokud tomu tak bude, ECB bude mít argument ke snížení tempa zvyšování sazeb z 50 bodů na 25. Trh s tímto scénářem počítá už v květnu, i když někteří jestřábi z Rady guvernérů zůstávají na neměnné vlně.
Příkladem je guvernér rakouské centrální banky Robert Holzmann, který tento týden připustil možnost květnového hiku o půl procentního bodu. Podle něj by zpomalení tempa úprav bylo obtížné zvrátit, proto je třeba se udržet aktuálního nastavení s ohledem na trvající proinflační tlaky. Nehledě na tento komentář, trhy v příštím měsíci zaceňují navýšení o čtvrt procentního bodu. Odhadovaný vrchol zůstává na zhruba 3,5 %.
EURO A KORUNA TĚŽÍ ZE SLABÉHO DOLARU
Euro se během úterý obchodovalo poblíž hranice 1,0900 EURUSD. K posílení nad úroveň 1,0950 EURUSD, která je nejsilnější od začátku února, mu pomohla až americká data. Konkrétně šlo o ukazatel JOLTS sledující počet volných pracovních míst. Lednový výsledek byl revidován níže na 10,56 milionu míst, přičemž únorový ukázal pokles na 9,93 milionu při predikci 10,4 milionu. Šlo o vůbec první výsledek pod hranicí 10 milionů míst od května 2021. Zároveň se postaral o pokles poměru volných pracovních míst na jednoho nezaměstnaného Američana na 1,67 z necelých 2 na konci roku 2022.
V tomto případě jde o jedno z čísel naznačujících pozvolné uvolňování dosud extrémně napjatého amerického trhu práce. To je scénář, který chce Fed vidět s ohledem na pokles inflace. I proto trh na zveřejněná data reagoval poklesem výnosů ve středních a delších splatnostech výnosové křivky a oslabením dolaru.