Dostali jsme se tak na 2,5-3,1 %. Neutrální sazba je sazba, která ekonomiku neochlazuje, ani nepodporuje. Měla by odpovídat ekonomice v rovnováze na úrovni potenciálu za stavu cenové stability.
Aktuální změna odhadu „neutrálu“ je velmi mírná. Fed je v otázce rovnovážné sazby mnohem zdrženlivější oproti letům 2017-2019, kdy na změny docházelo pomalu každé čtvrtletí. Odhady neutrální sazby, potažmo přirozené reálné sazby, od které se neutrální sazba odvíjí, významně ovlivnila pandemie, což musel Fed reflektovat ve svých modelech. Debata o jejich úrovních je zcela namístě (psali jsem již dříve zde). Dochází však k poměrně citelnému rozchodu s trhem.
Zatímco Fed, uvažujeme-li medián a centrální tendenci dlouhodobé neutrální sazby, pracuje s hodnotami většinově pod hranicí 3 %, trh se u dlouhodobých tržních sazeb dostává téměř ke 4 %. I z toho lze soudit, že včerejší navýšení neutrální sazby o jednu desetinu procenta trh přijal naprosto s klidem. Nadále totiž usuzuje, že měnová politika není natolik restriktivní, jak se na ni pravděpodobně dívá samotný Fed. Tento rozdíl je pak patrný i v otázce podmínek financování, kde Fed spatřuje jejich dopady na ekonomiku, zatímco trh vidí většinu ukazatelů potvrzující výrazné uvolnění.
Včerejší den byl jak stvořený pro pokles evropských výnosů. Od rána jsme pozorovali dozvuky reakce na středeční rozhodnutí Fedu. Během dopoledne pak švýcarská centrální banka snížila sazby o 25 bodů, přičemž trh očekával jejich stabilitu. Odůvodnění stálo na výrazné revizi výhledu inflace směrem dolů, ke které přispělo nad očekávání větší zpomalení dynamiky cen některých kategorií zboží a ve střednědobém rámci slabší sekundární efekty.
Odpoledne Bank of England oznámila rozhodnutí o stabilitě sazeb, pro kterou hlasovalo osm členů rady. Jeden se vyslovil pro snížení úroků. Poprvé od září 2021 nebyl přítomen ani jeden hlas pro zvýšení, což přiřazujeme dosavadnímu příznivému vývoji britských mezd a inflace. Doprovodný komentář vyzněl ve velmi opatrném duchu. Zmíněno bylo riziko perzistentní inflace, včetně zmínky o stále vysoké inflaci služeb. Potřeba restriktivní měnové politiky trvá, přičemž upozorněno bylo i na to, že po snížení úroků může být měnová politika stále restriktivní. Trh se soustředil především na změnu v hlasování, což vedlo k nárůstu tržního očekávání snížení sazeb Bank of England do konce roku z cca 70 bodů na 75.
Na americkém trhu došlo ke korekci středečního poklesu výnosů, kterou doplnilo zpevnění dolaru zpět pod hranici 1,0900 za euro. Americké měně se podařilo smazat celé oslabení spojené se středečním Fedem. Na domácím poli jsme viděli oslabení koruny nad 25,30 za euro a nad 23,40 za dolar.
Autor: Jan Berka
Zdroj: Roklen24
Graf aktuálního vývoje amerického dolaru
Hlavní Forex měna, americký dolar, včera výrazně rostla (+0,45 %). Zároveň byl dolar nejsilnější měnou dne. Dnes zatím pokračuje v růstu. Aktuálně se nachází v oblasti swingové rezistence (místa, kde začal pohyb níže). USD je však na vlně pozitivity. Pro další vývoj bude důležité, jak se popasuje s aktuální resistencí.
Graf USD Indexu
Zdroj: fxHelper
Autor: Michal Stibor