Federální rezervní systém ponechal základní úrokovou sazbu beze změny v pásmu 5,25 až 5,5 %. Rozhodnutí bylo jednomyslné. Sazby jsou tím pádem od konce července na nejvyšší úrovni od roku 2001. Boj s inflací v Americe ale rozhodně nekončí. V červnu sice byla meziroční cenová hladina 3%, ale i zejména kvůli hluboce zakořeněné jádrové inflaci zbývá k 2% cíli daleká cesta. Od června inflační tlaky vzrostly, v září byla meziroční inflace na 3,7 %. Nyní po rozhodnutí trhy zaceňují, že zhruba s 25% pravděpodobností by měnová politika mohla být ještě mírně utažena do konce ledna příštího roku. Začátek postupného uvolňování by nás pak čekal někdy v létě 2024, pokud se situace výrazně nezmění.
Fed přišel s prohlášením, že aktuální restriktivní podmínky by měly snížit ekonomickou aktivitu, tempo najímání nových zaměstnanců a samozřejmě i inflaci. Jerome Powell potvrdil, že sazby jsou aktuálně na dostatečně restriktivní úrovni, ale že se jejich celkový efekt ještě plně nepropsal do ekonomiky. Naznačil, že Fed nadále věnuje pozornost inflačním rizikům a že zde stále vidí prostor pro další zvýšení sazeb o 25 bazických bodů. Narážel zřejmě i na fakt, že HDP navzdory restriktivním podmínkám v minulém čtvrtletí vzrostlo o 4,9 %, což je největší nárůst od posledního kvartálu roku 2021. Rozhodně se jedná o proinflační riziko. Šéf Fedu vyvrátil, že by se vůbec začalo debatovat o snížení sazeb. Zdůraznil, že přestože inflace klesá, posun k 2 % bude ještě dlouhý a krkolomný.
I když se od minulého zasedání tón rétoriky příliš nezměnil, trhy nereagovaly v dostatečně jestřábím stylu, jak by si asi Fed představoval. Americké akcie vzrostly, index S&P 500 se vrátil zpět nad hranici 4200. Dolar, který dlouhodobě posiluje, v průběhu večerních hodin oslabil nad 1,0570 EURUSD. Pohyb to nebyl nijak výrazný, nelze tudíž vyloučit, že se nevrátíme zpět k dolarové rally. Výrazné pohyby jsme zaznamenali i na páru s korunou. Dolar od úterního minima pod hranicí 23,00 USDCZK včera posílil nad 23,45 USDCZK. I přestože měly zelené bankovky patřičnou dynamiku dostat se na ještě vyšší úrovně, byly postupně stlačeny níže, prvně poklesem amerického indexu nákupních manažerů v průmyslu a poté v průběhu tiskové konference Fedu až ke 23,33 USDCZK.
Autor: Antonín Hudec
Zdroj: Roklen24
Graf aktuálního vývoje amerického dolaru
Hlavní Forex měna americký dolar je letos zatím v zelených číslech (aktuálně +4,76 %). Na trhu panuje střednědobé a dlouhodobé rostoucí momentum. Krátkodobé momentum ztratilo včera po FOMC na síle. Dolar dosáhl svého letošního prozatimního maxima, aby se následně otočil a výrazně oslabil. Dnešní den pokračuje zatím převahou prodávajících. Příští dny ukáží, zda supporty dokáží USD podržet a bude mít sílu podívat se znovu výše. Technická analýza, situace na finančních trzích i napjatá geopolitická situace ve světě stále podporují rostoucí náhled. Na důležitých supportech tak budu očekávat návrat k růstu.
Graf USD Indexu
Zdroj: fxHelper
Autor: Michal Stibor