ECB by ráda viděla inflaci udržitelně na dvouprocentním cíli. Tempo růstu cen ze svého maxima 10,6 % v roce 2022 postupně kleslo až na březnových 2,4 %, což už je relativně blízko cíle. Prezidentka ECB Lagarde sdělila, že rizika ekonomického růstu zůstávají nakloněna směrem dolů. Dle jejích slov několik členů Rady guvenrérů argumentovalo ve prospěch snížení úroků už na dubnovém zasedání. Nakonec však převážila myšlenka počkat si na více potvrzujících dat o udržitelném dosažení inflačního cíle. Už z doprovodného komentáře jsme vyčetli, že pokud červnová prognóza inflace ukáže udržitelný posun směrem k cíli, nebude už potřeba držet měnovou politiku tak restriktivní. Tedy bude možné snížit sazby.
Očekávání trhů ohledně červnového snížení se i tak mírně snížilo, a to na 70 % z původních 75 %. Lagarde totiž očekává kolísavou inflaci, která může mnoho politiků znejistit v možném brzkém snížení. K poklesu pravděpodobnosti nepochybně přispělo i přecenění tržního výhledu sazeb v americké ekonomice. Část trhu stále očekává, že se ECB nebude chtít do snížení sazeb pustit předtím, než je sníží amerických Fed.
Středeční posílení dolaru po datech o inflaci katapultovalo měnový pár USDJPY do nových výšin, až přes hranici 153,00. Navzdory varováním japonských intervencí USDJPY roste z důvodu opět nad očekáváná vyšší inflace v USA. Dolar posiluje plošně a týká se to i páru s japonským jenem, i přesto, že na měnových párech jako EURJPY a GBPJPY měl japonský jen navrch. Dolar je silnější a potvrzuje svůj růst i na dolarovém indexu, kde stoupá na nejvyšší úroveň od listopadu 2023.
Česká koruna po delší křivce do strany v úterý prorazila rezistenci a z úrovní 25,43 za euro a následně jsme se dostali zpět na 25,35 EURCZK. Středeční zprávy přinesly na trh volatilitu a kurz se pohnul zpět na hodnoty okolo 25,45 EURCZK. Od čtvrtečního rozhodnutí ECB kurz začal oslabovat, a koruna tak znovu těžila ze zpráv ve svůj prospěch. Žádný překvapivý skok se nekonal a kurz se dále drží v křivce do straně s mírnými výkyvy, které jsou způsobeny fundamenty.
Ve čtvrtek odpoledne byl zveřejněn index cen výrobců (PPI) v USA, který vzrostl méně, než se očekávalo. Ceny výrobců minulý měsíc vzrostly o 0,2 %, přičemž v únoru vzrostly o 0,6 %. Ekonomové předpokládali růst o 0,3 %. Přestože ceny stále rostou, tempo není tak prudké, jak by se očekávalo. To je možná úleva pro investory poté, kdy středeční data o spotřebitelské inflaci byla vyšší. Údaje o inflaci byly spojeny s opakovanými varováními představitelů Fedu, že „lepkavá“ inflace oddálí případné snížení úrokových sazeb. Dobrá zpráva pro USA je, že počet Američanů, kteří si podali žádost o podporu v nezaměstnanosti, za minulý týden klesl nad očekávání. Indikuje to, že trh práce zůstává zdravý.
Autor: Kryštof Král
Zdroj: Roklen24
Graf aktuálního vývoje eura
Druhá nejdůležitější Forex měna euro je letos zatím v zelených číslech, aktuálně +1,68 %. Ve čtvrtek proběhlo zasedání ECB, kde podle očekávání ponechala Evropská centrální banka úroky na stávající úrovni. Na grafu je fialovou barvou vyznačena range 15 minutové svíčky, která vznikla hned po vyhlášení. Z pohledu technické analýzy euro při svém růstu nevytvořilo nové High a naopak v posledních dnech silně koriguje níže. Včera bylo zároveň nejslabší měnou dne. Index se aktuálně nachází v oblasti swingového supportu.
Graf EUR Indexu
Zdroj: fxHelper
Autor: Michal Stibor