V prosinci se dolarový index, který vyjadřuje kurz amerického dolaru proti hlavním světovým měnám, posunul na minimum za pět měsíců. Obchodníci zacenili vyšší pravděpodobnost dřívějšího poklesu úrokových sazeb. Hlavní důvody byly dva. Prvním důvodem byl pokračující pokles inflace k cíli a druhým slabší ekonomická data, která naznačují, že by americké ekonomice prospělo snížení sazeb a povzbuzení poptávky. Během začátku letošního roku ale řada investorů vyhodnotila sázky na brzké snížení sazeb jako přehnané, což vedlo k tomu, že dolar část svých ztrát umazal.
K vývoji kurzu dolaru promluví data o inflaci, která budou zveřejněná dnes v 14:30. Trhy očekávají, že data ukáží meziměsíční růst cen okolo 0,2 % a meziroční na úrovni 3,2 % oproti prosincovým 3,1 %. Možná ještě důležitější bude výsledek jádrové inflace. Ta je očištěná mimo jiné o vliv cen potravin a energií, což byly hlavní tahouni inflace ve světě v posledních letech. Tlaky z těchto skupin zboží a služeb nyní polevují, což tlačí dolů celkovou spotřebitelskou inflaci. Jádrová inflace nám ale umožňuje sledovat, jak inflační tlaky postupně probublávají do ekonomiky a jakou mají sílu. To je pro centrální banky ve světě nyní klíčové. Fed není výjimkou. Jádrová inflace by ale dle očekávání měla klesnout na 3,8 %, což by byla nejnižší hodnota od poloviny roku 2021.
Pokud se tak stane a data ukáží na jasné pokračování trendu návratu inflace k inflačnímu cíli Fedu, lze předpokládat, že trhy uvidí vyšší pravděpodobnost pro první snížení úrokových sazeb už na březnovém zasedání. To by samozřejmě vedlo k tlakům na slabší dolar. Naopak vyšší než očekávaná inflace by měla sázky na březnové snížení sazeb utlumit, což by naopak mohlo alespoň krátkodobě tlačit na silnější dolar.
V současné době lze očekávat na dolaru vyšší volatilitu. Pro obchodníky, kteří se nyní snaží načasovat směnu dolarů do korun, je důležitý i vývoj na korunové straně. Pokles inflace a případné snížení sazeb v USA bude tlačit na slabší dolar na střednědobém horizontu. Nezapomínejme však, že ČNB už v prosinci započala cyklus snižování úrokových sazeb, který bude v letošním roce pokračovat, což vytvoří tlak na slabší korunu. Na únorovém zasedání ČNB zřejmě sníží úrokové sazby. Pokud by bylo snížení o 50 bazických bodů, případně i více, lze očekávat výraznější oslabení koruny. Alespoň na krátkodobém horizontu. To vytvoří prostor pro nákup korun za dolar či jiné zahraniční měny.
V základním scénáři předpokládáme, že ČNB na únorovém zasedání sníží sazby ještě o 25 bodů jako v prosinci. Dnes zveřejněná data o domácí inflaci za prosinec překvapila směrem dolů, což bereme jako signál k tomu, že by snižování úroků po únorovém zasedání mohlo dosáhnout vyšších hodnot, tedy např. půl procentního bodiu. Obobně si to vyložil i trh, kde vidíme oslabení koruny proti euru i dolaru.
Autor: Pavel Peterka
Zdroj: Roklen24
Graf aktuálního vývoje amerického dolaru
Hlavní Forex měna, americký dolar, zakončila rok ve ztrátě necelé procento (-0,92 %). Rok 2024 začal na USD růstem, který však přešel v posledních dnech do pohybu do strany. Zároveň se nachází v oblasti POC loňského roku (modrá linie). V současné chvíli má dolar stejně daleko k supportu, jako ke své resistenci. Dnes ve 14:30 jsou v plánu důležitá vyhlašování v USA, a to CPI index a týdenní změna nezaměstnanosti. Obě mají sílu pohnout výrazněji dolarem a poskytnout další signály o načasování snižování úrokových sazeb ze strany FEDu.
Graf USD Indexu
Zdroj: fxHelper
Autor: Michal Stibor