Na čtvrtečním zasedání Evropské centrální banky s největší pravděpodobností klesnou úrokové sazby o dalších 25 bazických bodů. Tento krok podpořilo i včerejší potvrzení některých inflačních čísel. Například meziroční inflace ve Francii klesla v září z 1,8 % na 1,1 %, oproti očekávaným 1,2 %. Ve Španělsku pak ve stejném období cenová hladina klesla z 2,3 % na 1,5 %. Trend je dezinflační a je tedy více než pravděpodobné, že inflace v eurozóně bude ve čtvrtek ráno potvrzena na úrovni 1,8 % v meziročním srovnání za září.
Podle německého ZEW institutu se odeznění inflačních tlaků, očekávání poklesu sazeb a obecné zlepšení nálady projevilo přímo v číslech. Včera zveřejněný index ekonomického sentimentu v Německu za říjen vykázal růst z 3,6 bodu na 13,1 bodu. Očekáván byl mírnější nárůst na 10 bodů. Jedná se o první růst indexu od června. V celé eurozóně pak index vzrostl z 9,3 bodu na 20,1 bodu. I v tomto případě byl očekáván jen mírnější nárůst, konkrétně na hodnotu 16,9 bodu.
Měnový pár eura vůči dolaru se včera ráno poprvé od začátku srpna dostal pod úroveň 1,0900 EURUSD, kterou v předchozích dnech několikrát otestoval. Včerejším silnějším dolarovým pozicím pomohl Christopher Waller v pondělí večer svojí jestřábí rétorikou. Podle Wallera by Fed měl být opatrnější ohledně snižování sazeb v porovnání se zářím (kdy sazby klesly o 50 bazických bodů). Člen rady guvernérů naznačil, že pokud se inflační čísla nebudou vyvíjet dle očekávání, mohla by přijít do konce roku úroková pauza. Dolar nse sice v průběhu dne vrátil na slabší pozice, ale večer pokračoval ve svém posilování. Z dlouhodobějšího hlediska zelené bankovky mohou využít současné dynamiky k dosažení dalších zisků. Změnit by to teoreticky mohla ve čtvrtek Christine Lagarde, pokud by její rétorika na tiskovce ECB byla jestřábí, což by mohlo zvrátit směřování evropské společné měny k slabším hodnotám.
Včerejší den byl na inflační čísla nabitý. Spotřebitelská inflace byla zveřejněna například ve Švédsku, kde meziroční inflace za září klesla z 1,9 % na 1,6 % podle očekávání. Švédská koruna i přesto posílila o více než 0,6 % během několika hodin a zpevnila pod 11,30 EURSEK. Situace je odlišná v Polsku, kde cenová hladina vzrostla v meziročním srovnání ze 4,3 % na 4,9 %. Důvodem tohoto růstu je relativně nízká srovnávací základna ale i přetrvávající dynamičtější inflace v sektoru služeb (aktuálně je meziroční nárůst cen o 6,8 %). Zlotý zůstává téměř bez reakce.
Včera odpoledne pak překvapila kanadská inflace. V zemi javorového listu cenová hladina klesla z 2 % na 1,6 % (očekáván byl pokles na 1,8 %). Spotřební inflaci táhly dolů zejména klesající ceny paliv. Trhy v tuto chvíli zaceňují 70% pravděpodobnost snížení sazeb o 50 bazických bodů na zasedání Bank of Canada příští týden. Před zveřejněním dat byla tato pravděpodobnost 50 %. Dnes ráno pak byla zveřejněna inflace ve Velké Británii. Ta v září meziročně klesla z 2,2 % na 1,7 %, přestože trhy očekávaly mírnější pokles na 1,9 %. Libra reagovala oslabením nad 0,8350 EURGBP.
Autor: Antonín Hudec
Zdroj: Roklen24
Graf aktuálního vývoje eura
Druhá nejdůležitější Forex měna, euro, je letos zatím stále v zelených číslech (+1,37 %), viz fxHelper. V posledních dvou týdnech EUR posílilo od svého lokálního Low. Následný silný růst zastavil až klouzavý průměr 200. Od něho se index odrazil níže, aby následně přešel do pohybu do strany. Euro se aktuálně pohybuje v úzké range a čeká na impuls. Poslední tři dny vytvořilo tři nerozhodné doji svíčky v řadě. V brzké době se tak dá očekávat výraznější pohyb jedním nebo druhým směrem.
Graf EUR Indexu
Zdroj: fxHelper
Autor: Michal Stibor