Ripple
Co je to Ripple?
Ripple je poněkud kontroverzní. Ačkoli je Ripple a jeho XRP měna často označovaná jako kryptoměna, není to tak úplně pravda. Jde spíše o otevřený platební systém s vlastní digitální měnou, kterou je možné denominovat v těch běžných „fiat“ měnách (EUR, USD, GBP...). Stejně jako bitcoin i Ripple využívá distribuovanou databázi a má svůj vlastní Ripple Transaction Protokol. Má tak některé rysy decentralizace, i když v menším měřítku než třeba bitcoin.
Ripple měna, XRP, se na rozdíl od většiny kryptoměn netěží. Její tvůrci hned na začátku vytěžili 100 miliard, které postupně pouští do oběhu. Nelze jej tedy získat jinak než nákupem, případně darováním. Na rozdíl od bitcoinu dochází u XRP k uzavírání transakcí na základě konsensu. Jednou z výhod, kterou v důsledku toho Ripple oproti bitcoinu má, je rychlost. Konsensuální mechanismus totiž umožňuje provádět transakce v řádech sekund – na rozdíl od převodů bitcoinu, které mohou trvat i několik minut.
Síť Ripple vznikla v roce 2012 a od svého vzniku prošla obrovským vývojem. Tím, že podporuje tokeny, které mohou představovat vlastně jakoukoli měnu, se stal Ripple protokolem, který začaly implementovat velké bankovní domy. Na jeho rozvoj byly uvolněny obrovské prostředky a jako clearingový prostředek a distribuční síť mezi svými pobočkami jej začíná využívat stále více bank.
Ripple je něco jako spojovací most mezi současností a budoucností bankovních plateb. Není úplně decentralizovaný a nelze jej považovat za 100% kryptoměnu. Nicméně je to digitální měna, kterou aktivně používá řada národních bank pro převody slušného množství peněz. Zakladatelé jsou schopní vyjednávači a bankám staví tuhle digitální měnu „na míru“.