Vítejte v byznysu, kde uspět může každý.
Menu
Zavřít

Úvod do psychologie obchodování

Možná si myslíte, že věnovat se psychologii je zbytečné, ale věřte mi, že není. Psychika jako taková má obrovský vliv na výkon každého člověka. Stačí se jen podívat na profesionální sportovce. Všichni se připravují podobně, jsou na tom fyzicky také skoro stejně, ale jen někteří vyhrávají.


Podle sportovní psychologie tvoří psychika u sportů jako je fotbal, hokej, atletika až 50% výkonu. U stolního tenisu, golfu nebo tenisu je to pak skoro 80%. Pokud jsou takhle vysoká čísla podílu psychiky na výkonu ve sportu, proč by tomu mělo být u tradingu jinak?

Když se nad tím zamyslíte, tak psychika se prolíná skrze veškerou vaši tradingovou činnost. Jak při obchodování, tak ve fázi, kdy jste mimo trh. Při vstupu i výstupu z obchodu, ale také při řízení pozice po zadání obchodního příkazu. Říká se, že největšími nepřáteli, a teď nejenom při obchodování, jsou chamtivost a strach. S tím nelze jinak, než souhlasit. Z vlastní zkušenosti bych k tomu ještě doplnil ukvapenost, nedočkavost, nedostatek sebedůvěry a ješitnost. Pokud tyto emoce neovládáte, máte problém. Většinou budou mít za následek ztráty nebo v tom lepším případě velmi pomalý profesní a kapitálový růst. Pro lepší představení toho, jak se tyto emoce podepisují v praxi na činnosti tradera, si uvedeme pár příkladů.

Chamtivost

Většinou se projevuje tím, že zadáváte neúměrně vysoké pozice k velikosti účtu. Snažíte se vydělat co nejvíce a neberete v potaz riziko. Překročíte maximální doporučovanou hranici 2,5% kapitálu na jeden obchod. Váš trading se pak místo seriózního businessu stává hazardem. Myslím, že právě tato vlastnost má za následek to, že většina neúspěšných obchodníků rozhlašuje, že trading je kasino a hazard.

Strach

Další z emocí, která ničí ziskový trading. V důsledku strachu ze ztráty již vydělaných peněz pak uzavíráte své ziskové pozice dříve, než máte otestováno a stanoveno ve svém obchodním plánu. Ztráty pak převýší vaše zisky a problém je na světě.

Ukvapenost a nedočkavost

Tyto dvě emoce jdou ruku v ruce. Projevují se tak, že chcete být za každou cenu v trhu a obchodovat. Porušíte svá nastavená pravidla a vstupujete do jednotlivých obchodů dříve, než máte. V takovém případě je dobré si uvědomit, že i neobchodování je svým způsobem trading.

Nedostatek sebedůvěry

Pokud právě vy patříte mezi lidi s nedostatkem sebedůvěry, vaše myšlenky se budou točit kolem: „Ještě nemám dostatek znalostí a vědomostí. 2 roky studia a demo tradingu mi nestačí.“ nebo „Ještě jeden seminář a pak budu možná už připravený.“ Netvrdím, že neúměrně riskovat a vletět do trhu je dobrá varianta. Nadměrné sebevědomí vede také do záhuby. Ale všeho s mírou. Nebojte se a začněte naživo obchodovat, co nejdříve to půjde. Pokud si nebudete úplně věřit, obchodujte malé pozice. Sebedůvěra se sama dostaví.  

Ješitnost

Další velké zlo, které trápí především nás muže. Ženy s tím takový problém nemívají. Většinou se projevuje tak, že si říkáme: „Trh jde sice pro mě, ale on se otočí, já to vím. Není možné, abych měl ztrátu, to nepřipustím.“ Tohle vede k jedinému, neúměrně vysokým ztrátám. Někdy až k úplnému vymazání účtu při velkém a silném pohybu.

Tento výčet samozřejmě není úplný. Existuje ještě mnoho dalších emocí a vlastností, které znemožňují traderovi být úspěšným. Mám však pro vás i dobrou zprávu. Se vším se dá něco dělat. Tudíž i s tímto. Věřte mi, že právě zlepšování sebe sama v oblasti vlastní psychiky se vám vrátí nejenom v tradingu.

Většina traderů ví, jak obchodovat

Z různých studií vyplývá, že většina traderů ví, jak obchodovat. Dokonce jsem četl, že celých 80% obchodníků stojí při vstupu na správné straně. Jak je tedy možné, že prodělávají?  Velmi důležitá otázka, na kterou se však hledá odpověď těžko. Z mého pohledu je to dáno hlavně mentálním nastavením každého, kdo vstupuje do trhu. Je až s podivem, že právě této části tradingu věnují obchodníci při svém studiu nejméně času.

Stráví hodiny studiem grafů, přemýšlením o trzích a vymýšlením ziskových technik. Počítají, měří, testují a projektují. Vědí o trzích a o tom, jak fungují. Znají trendové čáry jako své boty. Gannovy teorie nebo Elliotovy vlny jsou pro ně hračka. I bez kalkulačky zvládnou 50% zpětný pohyb. Indikátory jako Stochastics, RSI nebo CCI vysypou z rukávu jako básničku. Dokáží vysvětlit pojmy jako money management, support, resistence, long, short, překoupený/přeprodaný trh, proražení atd. Dokonce slovo Fibonacci napíší vždy správně, přestože je tam jen jedno n, ale dvě c.

Ne, není to nedostatek znalostí o tradingu, který zabraňuje obchodníkům být na trzích úspěšní. Vědět jak obchodovat je jednoduché. Tak co brání traderům vydělávat? Je to tím, že vnitřně vydělávat nechcete? Je to strach nebo chamtivost? Možná netrpělivost? Chybí snad manažerské schopnosti jako plánování, organizování, řízení apod.? Pravdou je, že nejde jen absenci jedné, či více z těchto dovedností a činností. Jde o to pojítko mezi nimi, a tím je právě ta, již zmíněná, psychika každého z nás. Ono mentální nastavení, bez kterého se ani v jiných oblastech života nepohnete z místa.

Existuje mnoho traderů, kteří si vystavěli mentální bariéry. Takovýchto obchodníků je až příliš na to, aby to byla náhoda. Určitou vinu dávám v tomto ohledu převládajícímu vzdělávacímu systému. Ten v nás vypěstoval strach z chyb, učili jsme se standardní odpovědi, bez vlastní myšlenky. Vtloukali nám to, že učitel má vždycky pravdu a že nejlepší myšlenky se nacházejí v hlavách jiných lidí. Většina traderů se pak i při obchodování snaží o dokonalost nebo hledá správné odpovědi. Pravdou však je, že při tradingu často žádné správné odpovědi neexistují. Při tradingu můžete být v longu a já v shortu a oba můžeme mít pravdu vzhledem k časovému rámci, ve kterém obchodujeme. Dokonce i ve stejném časovém pásmu můžeme oba dosáhnout zisku, pro který si jdeme.

To co nás ve škole naučili jednoduše na trzích, a často i mimo ně, nefunguje. Trhy nemůžete změnit, nepůjdou vaším směrem jenom proto, že to chcete (pokud tedy nemáte dostatečně velký kapitál na manipulaci trhu).

Jediný způsob, jak být na trhu úspěšný, je přizpůsobit svůj vlastní přístup a způsob chování aktivitám trhu!

To však není vždy úplně lehké. Sami určitě víte, jak moc složité je, když se snažíte zbavit zlozvyků a zažitých stereotypů. Na druhou stranu je dobré si uvědomit, že to jde. S cílem před očima a trochou píle to zvládne každý. Jen musí opravdu chtít.