Americký dolar našel nového pomocníka v averzi k riziku
Konsolidace medvědího trendu s americkým dolarem pokračuje. Globální trhy vstoupily do nového týdne poněkud nejistě poté, co na sebe strhly veškerou pozornost někteří staří známí. Po celé planetě se opět šíří znepokojení z COVIDu-19 a objevily se i dlouhodobější obavy ohledně americko-čínských vztahů a z možných dopadů toho, že sociální sítě odstřihly od svých účtů Donalda Trumpa.
USD: Neškodná konsolidace? Možná…
Americký dolar znovu posiluje a stoupá už od poloviny minulého týdne. Počátečním impulsem byl růst výnosů dlouhodobých amerických dluhopisů. Nejnověji k však zotavení americké měny přispěla počátkem tohoto týdne i náhlá averze k riziku. Tu je možné vysvětlit několika způsoby a tím nejjednodušším je velká dávka špatných zpráv spojených s virem COVID-19. Nová, nakažlivější varianta totiž může vyhrát první kolo závodu s vakcinací a země, které měly dříve v boji s virem značné úspěchy, se náhle potýkají s rekordními počty nakažených (Japonsko) nebo s tak závažnými novými komplikacemi, že musí izolovat celá velká města (jako čínský Š’-ťia-čuang). Rychle se šířící nová varianta, která řádí v Británii, se už dostala i do dalších zemí a očekává se, že například v Dánsku se stane dominantním kmenem nejpozději v polovině února. Naděje na brzkou normalizaci situace pohasíná.
Dnešní pesimistický tón je v ostrém kontrastu s pátkem, kdy cenné papíry dosáhly nového maxima navzdory nepříznivé zprávě o prosincové zaměstnanosti v USA. V prosinci přibylo mimo zemědělství jen 140 tisíc pracovních míst a za údajným poklesem nezaměstnanosti stojí jen nižší účast na trhu práce. Velký úbytek míst v pohostinství a dalších službách nikoho nepřekvapuje, ale trh evidentně dál věří, že se vše v dobré obrátí, což je tváří v tvář těmto zprávám poměrně znepokojující.
Domnívám se však, že důvodem k znepokojení by mohlo být i odstřihnutí Donalda Trumpa od sociálních sítí a riziko případných dalších nepokojů, které by nakonec mohly být ještě horší. Dav, který minulý týden zaplavil Capitol Hill, se na trzích bůhvíproč vůbec neprojevil, ale další zhoršování či šíření tohoto fenoménu, ať už v hlavním městě nebo na jiných místech USA, by mohlo postoj trhu k tomuto problému změnit. I když to na první pohled vypadá nelogicky, nepokoje v USA by mohly podpořit americký dolar, protože přiživí averzi k riziku. Protrumpovské skupiny už svolávají další demonstrace na neděli 17. ledna – a šíří se ošklivé zvěsti, že si někteří účastníci hodlají přinést zbraně.
USA versus Čína: Co přijde s Trumpovým odchodem?
A další příčinou potenciálně dlouhodobého znepokojení a nejistoty může být také vztah mezi USA a Čínou. Vždyť titulky oznamující změny Trumpových postojů k této problematice pravidelně hýbaly trhem už rok před vypuknutím pandemie a podpisem obchodní dohody. Odcházející Trumpova administrativa navíc podle všeho pokládá kolem vztahů s Říší středu pasti, jimž se bude muset Bidenova vláda od prvního dne opatrně vyhýbat, a republikánská opozice použije jakýkoli úkrok stranou jako důkaz měkkého postoje k Číně.
Když se podíváme na měny G-10, je kromě silnějšího dolaru asi nejzajímavější růst páru USD/JPY. Konsolidace v oblasti kolem 104,50-105,00 může mít ještě velký význam. Libra bude mít patrně problémy při jakémkoli uzavření GBP/USD pod hladinou 1,3500. Ostatní dolarové páry nejsou tak blízko hladinám, které by mohly přinést významnou změnu medvědího trendu. To se však může rychle změnit, pokud by došlo k nečekanému a výraznému snížení pákového efektu. Jako klíčový pár pro určení stavu dolarového trendu používáme EUR/USD, viz níže. Většina ostatních měn se obchoduje v závislosti na jejich pozici v hierarchii korelace rizik. Zajímavou výjimkou je – relativně vzato – SEK, zejména ve vztahu k NOK (v poslední době byly díky opětovnému růstu ropy asi dost populární dlouhé pozice v NOK/SEK).
Graf: EUR/USD
Pro výprodej dolaru je určující stav páru EUR/USD a zde je ještě hodně prostoru ke konsolidaci na nižší hladině, aniž by to udělalo dolarovým medvědům čáru přes rozpočet. Další významnější nižší hladinou je nejspíš oblast kolem 1,2065, což odpovídá retracementu o 38,2 %, a následuje důležité hladina 1,2000, která se zdá být pro dolarové medvědy existenční záležitostí. Ovšem bodem, kde se trend skutečně láme, bude patrně hladina 1,1888, odpovídající retracementu poslední velké vzestupné vlny o 61,8 %. Ta se navíc v současnosti nachází pod 100denním průměrem. Dolaroví medvědi by měli postupovat tak, že koupí půl pozice na propad pod 1,2100, nastaví stop-loss někam pod 1,2050 a s celou pozicí počkají, než dojde k obratu trendu, jenž by svědčil o blížící se podpoře.
Autor: John Hardy, vedoucí oddělení Forexu Saxo Bank